Novinky zo sveta moderného vzdelávania

Novinky v Microsoft EDU – november 2023

8. novembra 2023 celosvetový tím spoločnosti Microsoft organizoval každomesačný webinár na tému Novinky v Microsoft EDU tentokrát novembrovú edíciu. Predstavili novinky, ktoré si už dnes môžete vyskúšať ale aj také, na ktoré sa ešte len môžeme tešiť:

Toto je zhrnutie vybraného textu bez časových stôp, preložené do slovenčiny a s emojami na začiatku každého riadku:

🚀 Nová aplikácia Teams
📚 Novinky v školských úlohách
📝 Novinky v priradených úlohách
🔇 Potlačenie hluku pre Pokrok v čítaní
🔎 Novinky pre Pokrok vo vyhľadávaní
🧘 Novinky v aplikácii Reflect
👪 Novinky pre rodičov a opatrovníkov
🌟 Novinky medzi základnými funkcionalitami v aplikácii Teams
🤖 AI v vzdelávaní
🌐 Microsoft 365 novinky v School data sync, Minecraft EDU a Whiteboard
🖥 Novinky vo Windows 11 23 H2

Nahrávku z celého webinára si môžete pozrieť na YouTube kanáli Microsoft Education.

Bing Chat je odteraz Microsoft Copilot

Microsoft Copilot je odteraz nový názov pre Bing Chat a Bing Chat Enterprise. Copilot je četový AI asistent, ktorý dokáže generovať text a obrázky na základe promptov od používateľa. Jeho súčasťou je aj ochranu údajov pre oprávnených používateľov, ktorí sa prihlásia pomocou svojho Entra ID (Microsoft 365 kontom).

Ako sa dostanete ku Copilotu?

Okrem stránky Bing.com sa odteraz môžete dostať ku Copilotu cez samostatnú stránku na adrese Copilot.microsoft.com. A čo je skvelé, nie ste už limitovaní prehliadačom, ale je dostupný aj v Google Chrome či iných prehliadačoch.

Copilot je založený na najnovších modeloch OpenAI, vrátane GPT-4 a DALL-E 3, ktoré ponúkajú možnosti generovania textu a obrázkov na jednom mieste.

Ak používate pracovný profil v prehliadači Microsoft Edge, Copilot sa len tak k citlivým údajom nedostane. Ochrana údajov a informácií je pre spoločnosť Microsoft veľmi dôležitá, preto sa v prehliadači Microsoft Edge nachádzajú aj označenia citlivosti dokumentov a webových lokalít na bočnom paneli prostredníctvom služby Microsoft Purview Data Loss prevention (DLP), čím zabraňuje prístupu Copilot k citlivému obsahu na účely súhrnu stránky.

Nová aplikácia Microsoft Forms

Microsoft prináša skvelú novinku – samostatnú aplikáciu Microsoft Forms, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať do svojho počítača. Aplikácia Forms vám ponúka rovnaké funkcie ako na webovej stránke. Môžete vytvárať formuláre, kvízy, vyberať otázky z AI návrhov a nastaviť si rôzne témy. Keď máte formulár hotový, jednoducho ho môžete zdieľať priamo z aplikácie.

Inštalácia z Microsoft Store

Aplikácia Forms je kompatibilná s Windows 10 a vyššími verziami operačného systému Windows a si môžete si ju nainštalovať z Microsoft Store.

Inštalácia z webového prehliadača

Môžete si tiež nainštalovať aplikáciu Forms priamo z webového prehliadača. Na webstránke Forms nájdete malú ikonu v hornej lište, ktorá naznačuje, že aplikácia je k dispozícii. Stačí kliknúť a nainštalovať aplikáciu Forms na svoj počítač.

Gratulujem, dostali ste na koniec všetkých noviniek